Nechte se odborníkem promasírovat ke zdraví

Tyto stránky nejsou od 1. 11. 2008 editovány, veškeré nové informace hledejte na www.masaze-brno.cz

[Božena Holá - Deník Rovnost 23.10.2004]

Jdu na masáž. Někomu zní tento pojem ještě zvláštně a možná snobsky. Masáže však zdaleka nejsou jen hodiny rozmazlování. Právě zdravotní důvody, potíže s páteří a celým pohybovým aparátem nebo svalové problémy bývají prvotním impulsem k vyhledání masérských služeb. Mnozí si však netroufnou, i když by jim to rozhodně prospělo. A tak jsem se na masáž vydala sama, abych na vlastní kůži vyzkoušela, zda se tato zdravotní investice vyplatí a zda je třeba se stydět. Petr Tomšík masíruje profesionálně již více než deset let a v poněkud netradičním rozhovoru během masáže jsem nahlédla do světa masáže i samotného masérské povolání.

Co člověka vlastně čeká, když se vydá na masáž. Má to nějaký postup?

Vždycky začínám od reflexní masáže nohou. Kroutím malou silou prsty, ohýbám a natahuji celé chodidlo, hladím nárt i šlapku, tam kde mohu i silně zatlačím.. Již podle nohou poznám, jaký člověk mi leží na masážním stole a na jaké zdravotní potíže se mám zaměřit. Od nohou začíná všechno, reflexní body v nohou jsou spojeny s celým tělem a všemi orgány. Chodidla jsou stavěné na chození bosky. Kdysi tak běhali všichni, po kamíncích, větvičkách, nohy si zvykly a všechny reflexní body si tak člověk pravidelně masíroval už při chůzi. Jeden z našich největších propagátorů této terapie Julius Pataky běhá bosý maratón. Tím, že chodíme stále v botách, ochuzujeme se o relaxaci, která je úplně zdarma.Také se ochuzujeme o přirozený kontakt s přírodou. Masáž není univerzální pojem, existují relaxační, sportovní nebo lymfodrenážní, kterou na západě přímo vyžadují. Masáže se však skládají z nejrůznějších masážních technik, které maséři kombinují a používají vzhledem k typu a zdravotnímu stavu zákazníka.

Co musí mít člověk, který se hodiny dotýká cizích lidí, aby to vydržel. Může se masérem stát každý?

Musí ho to bavit, jinak to nemá cenu. Musí tu práci dělat s láskou a trpělivostí, na své zákazníky se těšit a nepřipouštět si, že jsou takoví nebo onací. Namasírovat a uvolnit svalstvo dá u některých zatvrdlých lidí spoustu námahy, energie. . A tu se snažím dobíjet v přírodě. Mým koníčkem je les, sázím stromy a snažím se přírodě energii, kterou si z ní vezmu, tímto způsobem zpátky vracet. Masírovat můžete po absolvování masérského kurzu. Opravdovým masérem se však člověk stává až nasbíráním zkušeností. Jednotlivé techniky masáže si osvojuje jako díly stavebnice. Každým novým kurzem se zdokonaluji. Já se však raději nechám namasírovat. Na vlastním těle pak zkouším techniky kolegů a učím se nové věci.

Spousta lidí má strach jít k masérovi. Ze špatného pocitu z vlastního těla nebo studu. Co jím poradíte?

To je důsledek dnešní společnosti. Lidé se stydí za své schránky, nejsou totiž vůbec podobné těm ideálům z televize a bilboardů. Nestyďte se lidé, navštěvujte maséry. created by Maja ŠtorkováDobrý masér ví, jak důležité je odstranit z lidí falešný stud a strach. Ten, kdo se strachuje, potřebuje si na druhé straně zpříjemnit život. V konzumní společnosti si jej oslazujeme moučníčky, čokoládkou, pivíčkem. A bludný kruh se uzavírá. Stačí třeba ráno místo kávy a televize zavřít oči a představit si několik příjemných obrazů sebe sama s blízkými v příjemném prostředí a člověka to posílí proti každodenním malichernostem.

Masáž probíhá diskrétně, nikdo se nemusí stydět. Masírovaný by si měl vybrat, chce li být masírovan nahý přikrytý ručníkem nebo ve spodním prádle. U thajské masáže či SHIATSU jste masírován oblečený.

Velmi důležité je najít maséra a masážní techniku, která vám vyhovuje. Navštivte ve vašem okolí co nejvíc masérů, vyzkoušejte si všechny techniky a pak teprve sami pocítíte, co potřebujete.

Jací lidé chodí k masérovi? Existuje nějaký vyhraněný typ lidí?

Úplně všichni. Potíže s pohybovým aparátem má snad každý. Chodí sem zdraví i nemocní, muži i ženy, důchodci i studenti. Na to, že masáže prospívají zdravému i nemocnému tělu, přicházejí všichni.

S jakými problémy přicházejí zákazníci nejčastěji?

Časté jsou svaly zatuhlé ze sedavého zaměstnání, a to nejen v oblasti krku a šíje, ale také kolem celé páteře. Páteř je však základ a bolesti svalů podél páteře skrývají hlubší zdravotní komplikace. Ztuhlé svaly brzdí dráhy, po nichž mozek předává informace srdci, žaludku či dalším vnitřním orgánům. Naše moderní pohodlnost nás okamžitě navede na konzumaci pilulek, tím však léčíme důsledek a ne příčinu a navíc si syntetiky zatěžujeme ledviny a játra. Někteří zákazníci mívají jednostranné svalové zatuhnutí. Když cítím blok na pravé straně krční páteře, pokračuje to do kříže levou stranou hrudní páteře až k pravému kyčli. I jednostranné zatuhnutí lze poznat již z reflexní masáže nohou. Masáže však mají své místo i při velmi závažných onemocněních.

Přeskočit k menu

Masáže Brno, Mgr. Petr Tomšík - lymfatická manuální drenáž, klasická, reflexní i proticelulitidová masáž v Brně.

Brno-Královo Pole, Skácelova 18 | Mobil: 605 141 130 | Pracovní doba: Po - Pá 7 - 21 hod., So - Ne po domluvě